Archiwa kategorii: Bezpieczeństwo

Aktualizacje systemów CMS co to jest i dlaczego warto pytać o wsparcie techniczne

Na początku chciałbym zaznaczyć, że wpis ten kieruję do osób, które zamierzają zamówić wykonanie serwis www lub są w trakcie jego tworzenia.

Internet jest najszybciej rozwijającym się medium. Niestety pojawienie się nowych możliwości niesie za sobą również nowe zagrożenia w postaci nieuprawnionego dostępu do naszych zasobów skrzynki email, konta bankowego, czy naszej strony www. Wielu klientów, z którymi mam przyjemność współpracować cały czas ma problem ze zrozumieniem istoty funkcjonowania serwisów internetowych z wdrożonym systemem zarządzania treścią tzw (CMS). Dla większości z nich strona internetowa to tylko ta część, która jest widoczna w oknie przeglądarki dla użytkownika końcowego. Przestałem się temu dziwić, ponieważ mi też nic nie mówią takie pojęcia jak prześwit względny blachy perforowanej czy okluzja. Nie wiem i nie zamierzam się zagłębiać póki nie będę zmuszony do działania w przestrzeni, w której w/w pojęcia odgrywają jakąś kluczową rolę.

Czytaj dalej

Rząd, który nie słucha głosu swoich wyborców

Na Facebooku napisałem, że to w jaki sposób politycy i rząd podejdą do kwestii podpisania ACTA zdefiniuje ich podejście do demokracji. Po raz kolejny rząd pokazał, że głos obywateli g…..no znaczy w sytuacji, gdy władza jest w naszych rękach. Kolejny raz pomimo sprzeciwów organizacji społecznych i bojkotu na portalach społecznościowych, ataku stron rządowych poprzez różne grupy hackerów rząd postanowił obrazić się na swoich obywateli i pokazać kto tu rządzi. Czytaj dalej

Polski sąd oddalił zażalenie Google

Dziś wpis nieco odmienny aczkolwiek powiązany z Google. Dzięki  Cezzy.pl dotarłem do bardzo ciekawego artykułu w portalu gazeta prawna. Sprawa dotyczy dziewczyny, której były chłopak umieścił film pornograficzny z jej udziałem w internecie, o czym powiadomił swoich znajomych. Dzięki wyszukiwarkom (ludzie wpisywali jej imię i nazwisko ) film dotarł do odbiorców na całym świecie rujnując jej życie.

Reprezentujący dziewczynę prawnik złożył pozew przeciwko światowej wyszukiwarce Google i polskiemu portalowi Onet.pl w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Sąd uznał, że chociaż dotyczy to podmiotu zagranicznego, zarejestrowanego w Kalifornii, to prymat ma tutaj osoba poszkodowana i przyjął sprawę do rozpoznania. Pełnomocnik prawny Google złożył zażalenie, domagając się odrzucenia pozwu.

Czytaj dalej

Konflikt zbrojny za sprawą map Google

Portal wp.pl donosi o fatalnej pomyłce wywołanej przez błędne dane w mapach Google. Dowódca wojsk Nikaragui nakazał wkroczenie swoich wojsk na teren Kostaryki, która to jak ocenił z Google maps zajęła fragment jego ojczyzny. O dramatycznej pomyłce możemy przeczytać    tutaj W złym świetle akcja stawia samego dowódcę, który swoje decyzje militarne opiera na danych z internetowych map. Teoria, że już nie można ufać Google została potwierdzona :).

Google szpieg idealny ? – zaczynamy się bać

Teraz trochę z innej beczki o gigancie z Mountain Vie .  Na blogu Niebezpiecznik.pl znalazłem bardzo ciekawy wpis  Wybrałeś DNS-y Google? Bój się!.  W skrócie post opisuje jakie potencjalne niebezpieczeństwo niesie za sobą skorzystanie z nowej usługi. Nie będę się rozpisywał ponieważ autorzy bloga są specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa a ja jedynie uważnie śledzę posty.  Zapraszam do lektury u źródeł

Ps. Ja po kolejnej lekturze dotyczącej G  jestem coraz bardziej przekonany do teorii guru ruchu open source, Eric’a S. Raymond’a, że wszelkie istotne dla nas dane i informacje  powinny być przechowywane  na dobrze zabezpieczonych  dyskach własnych komputerów. Im więcej informacji udostępnimy korzystając chociażby z  internetowych aplikacji tym większe jest niebezpieczeństwo manipulowania nami przez  podmioty je przechowujące. Dotyczy to wszelkich statystyk, danych analitycznych itp. Postaram się w innym poście opisać   starą już jak świat historię pobierania z serwerów rządowych materiałów w plikach worda i exela. A to wszystko  dzięki zapytaniom kierowanym do wyszukiwarki.